JavaScript BackgroundColor Kodları

Blog Gönderisi Resmi

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

Web geliştirme sürecinde hem tasarım hem de kodlama aşamasında renkler oldukça önemlidir. Tasarımcıların belirlediği renklerin kodlama aşamasında doğru bir şekilde kullanılması web sitesinin kalitesini arttırır. Bu noktada document.body.style.BackgroundColor özelliği devreye girer.

Document.body.style.BackgroundColor özelliği, JavaScript dilinde kullanılan bir komuttur ve web sayfasının arka plan rengini belirlemek için kullanılır. Bu özellik aracılığıyla, web sayfasının arka plan rengi farklı renklere kolayca değiştirilebilir.

Örnek Kod:


<div>
    <button onclick="arkaplankirmizi()">Beyaz Yap</button>
</div>
<script>
    function arkaplankirmizi() {
        document.body.style.backgroundColor = "red";
    }
</script>

Yukarıda ki örnekte bir div içerisinde bir buton oluşturulmuş, butona ise "onclick" özelliği verilerek, tıklandığı zaman çalıştırması gereken JavaScript kodu eklenmiştir. Eğer bir resmin üzerine mouse ile temas ettiğinizde veyahut bir metinin üzerine mouse ile temas ettiğinizde değişmesini isterseniz "onmouseover" kullanmalısınız.

Bu özellik sayesinde web sayfalarının arka plan rengi, markanızın renklerine uygun veya site amacına uygun olarak değiştirilebilir. Örneğin, bir moda blogu için pastel renkleri tercih edebilirsiniz ya da teknoloji odaklı bir site için daha koyu renkleri kullanabilirsiniz.

Arkaplan resim değiştirme makalesi için tıklayınız...

KODLAR

See the Pen Untitled by EnesAlp (@enesalpcomtr) on CodePen.

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Blog Resim
Web Sitenize WhatsApp Sabit İletişim Kodu

JavaScript

Günümüzde milyonlarca insan, anlık mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla birbirleriyle iletişim kuruyor. Bunlardan en popüleri ise Whatsapp'tır. Peki ya..

Devamını Oku
Blog Resim
JavaScript BackgroundColor Kodları

JavaScript

Web geliştirme sürecinde hem tasarım hem de kodlama aşamasında renkler oldukça önemlidir. Tasarımcıların belirlediği renklerin kodlama aşamasında..

Devamını Oku
Blog Resim
Vue.js'ye Başlamak ve Vue.JS Kurulumu

JavaScript

Vue.js son yıllarda popüler hale gelen JavaScript kütüphanesi ve framework'üdür. Özellikle Single Page Applications (SPA) oluşturma konusunda ..

Devamını Oku
Blog Resim
Node.js'de Sunuculardan Alınan En Yaygın Hatalar ve Çözümleri

JavaScript

Node.js, etkileyici performansı ve esnekliği ile popüler bir sunucu tarafı JavaScript platformudur. Ancak, her teknoloji gibi, Node.js ile çalışırken de karşılaşılan hatalar olabilir.

Devamını Oku